Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for use with water based chemicals and some food products. Fisherbrand™ Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Caps feature a wide opening making them suitable for solids.
| Product Type | Round Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber, USP Type III soda-lime glass ideal for storage of light sensitive samples or dry powders. Easy removal of contents
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Cone |
| Quantity | 24 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Standard Wide Mouth Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear, Type III soda-lime glass ideal for general, small to large volume storage
| Product Type | Standard Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Packer Glass Bottles with White Polypropylene Caps are ideal for storage of light sensitive samples or dry powders.
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear French Square Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear USP Type III soda-lime glass with white polypropylene screw cap ideal for solvent or chemical, sample storage and sample observation
| Product Type | French Square Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Safety Coated Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Product Type | Safety-coated Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Polyethylene Cone |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Glass Wide Mouth Testing Jars with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from clear soda lime glass wide mouth bottles are ideal for dry and viscous samples
| Height (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 43-400 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 34 mm |
| Capacity (English) | 2.5 oz. |
| Neck Finish | 43-400 |
| Height (Metric) With Closure | 78 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 60 mL |
| Quantity | 180 |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Dry and Viscous Samples |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Cap |
| Product Type | Testing Jar |
| Diameter (Metric) | 44 mm |
| Mouth | Wide |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 39 mm |
Fisherbrand™ Clear French Square Graduated Glass Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
USP Type III clear French Square bottle with graduations and a variety of caps
| Height (Metric) | 202 mm |
|---|---|
| Closure Size | 58-400 mm |
| Capacity (English) | 32 oz. |
| Neck Finish | 58-400 |
| Height (Metric) With Closure | 205 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 950 mL |
| Quantity | 12 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Square Glass Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 54 mm |
Fisherbrand™ Clear Boston Round Glass Bottles with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Boston round Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage. Packaged in convenience packs with white polypropylene caps attached to maintain cleanliness
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear French Square Glass Bottles without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear USP Type III soda-lime glass ideal for solvent or chemical, sample storage and sample observation
| Product Type | French Square Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/Polyethylene Foam |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Standard Wide Mouth Glass Bottles without Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear, Type III soda-lime glass ideal for general, small to large volume storage
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Packaged in convenience packs with black phenolic caps attached to maintain cleanliness. Fisherbrand™ Amber Boston Round Glass Bottles with Black Phenolic Caps are ideal for solvent, chemical or sample storage.
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars with White Polypropylene Unlined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with Black Phenolic Caps feature a wide mouth for easy removal of contents.
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |